• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

  • Nişan Töreni
  • buraya istediğin metni yazarsın
  • Selenay Düğün Salonu & Müzik Organizasyonu
  • Kına Gecesi
  • BİR ÖMÜR MUTLULUĞA ...

Nişan Organizasyonu

  

  Nişan evlilik yolunda ilk ciddi adımların atıldığı dönemdir. Gelin adayı ve damat adayını aileleri artık birbiri ile gerçek anlamda tanışma sürecine girmiştir. Nişan kelimesi işaret, iz, belirti, alamet manasına gelmektedir. Yani evliliğin belirtisi, alameti anlamında kullanılabilir. Nişanlanan çiftlere evliliğe doğru ilk adımı atmış gözü ile bakılır. Nişan her iki tarafın ailelerinin de onayı ile aile içerisinde küçük bir tören olabileceği gibi görkemli bir düğün havasında da geçebilir. Her nasıl düzenlenirse düzenlensin nişan töreni ciddi bir hazırlık süreci gerektirir. Nişanlılık, evlilik hazırlıklarının hızlandığı dönemdir. Ufak tefek streslerin yaşanması normaldir. O andan itibaren her anınızın, koşuşturmanızın ve hatta stresin bile keyfini çıkarın. 

Nişan mekânını, bazı aileler ev ortamını tercih ederken, bazıları da seçimini ev haricindeki mekânlardan yana yapar. Ev tercih edilirse, tören kızın evinde gerçekleşir. Başka bir yerde yapılacaksa da mekân seçimi kız tarafının seçimine kalmıştır. Çünkü nişan sürecinde ağırlık düğündeki gibi erkek tarafının üzerinde değil daha çok kız tarafının üzerindedir. 

Nişan yüzükleriniz hayatınız boyunca takacağınız en anlamlı aksesuarlarınız olacaktır. Geleneklerimize göre yüzükler damadın geline, gelinin damada hediyesi şeklinde karşılıklı olarak alınır. Karar verme aşamasında kafanızın karışmaması için ve beğenmeme korkusunu üstünüzden atmak için süpriz yapmak yerine birlikteyken seçimizi yapın. Kuyumcuya birbirinizin yüzükleri içerisine isimlerinizi ve nişan tarihinizi yazdırmayı unutmayın. 

Muhteşem gözükmeniz gereken bir gece de nişan töreninizdir. Düğün gecenizde beyazlar içinde olacağınıza göre, nişan gecenizde canlı renkleri öneririz. Modelini ise nişanınızın yapılacağı mekân ve davet şekliniz belirleyecektir. 

Nişanlanacak olan çiftlerin karşılıklı olarak nişan bohçası hazırlamaları çoğu yörelerimizde adettendir. Nişandan önce kız ve erkek tarafı diğer tarafa süslenmiş birer bohça gönderir. Nişan bohçalarının içinde bulunması gerekenler ve veriliş şekli yöreden yöreye farklılık gösterebilir bu konuda ilgili bölümümüze göz atabilirsiniz. Nişan töreniniz de profesyonel olsun ya da olmasın bir fotoğrafçı olmalıdır. Bu kişi aileden biri olabilir, bir arkadaşınız olabilir. Ama profesyonel ellerce çekilmemiş fotoğraflarda çeşitli problemlerle karşılaşma ihtimalini göze almalısınız. Profesyonel fotoğrafçıdan yana tercihinizi kullandıysanız kendisiyle nişanınızdan bir süre önce görüşerek ne tarz pozlar istediğinizi belirtmelisiniz. Nişan mekânı seçilirken, gelin ve damat adayının nasıl bir nişan yapmak istediklerini iyi düşünmeleri gerekir. Nişan gününün en güzel şekilde yaşanması için ailelerin de bu konuda anlaşmış olması gerekmektedir. Eğer aileler arasında küçük çaplı bir nişan yapılmak isteniyorsa gelinin evi nişan için uygun bir mekândır. Fakat evin uygun olmayacağı düşünülüyorsa bunun yerine küçük çaplı bir salon ( sosyal tesis gibi ) tercih edilmelidir. 
Daha büyük çaplı bir nişan düşünülüyor ise bunun için bir düğün salonu kiralamak en doğru seçimdir. Nişan mekânı seçildikten sonra davetli sayısı konusunda ciddiyetli davranmak gerekir. Her iki tarafında davetli sayıları birbirinden çok fazla veya az olmamalıdır. Davetlilere nişanın nasıl bir ambiyans içerisinde geçeceği bildirilmeli ki, nişana katılacaklar buna göre hazırlık yapmalıdır. Nişan süresince çocuklu davetlilerin sıkıntı yaşamaması için palyaço ayarlanabilir. Böylelikle çocuklar palyaço ile vakit geçirirken ebeveynler çok daha rahat eğlenebilirler. Nişan çiftlerin bir davette evleneceklerini tüm davetlilere ilan etmesidir. Çiftler sade ya da düğün kadar şatafatlı bir davet tercih edebilirler. Ama her halükarda kadın ve erkeğin kıyafeti o geceye özgüdür. Gelin adayları nişan törenlerinde abiye giymeyi tercih ederken erkekler de takım elbise giyer. Kıyafete özgü takılar, makyaj ve saç tasarımı ise göz ardı edilmemesi gereken noktalardır. Ve tüm bunların nişanı düzenleyeceğiniz mekânla zıt düşmemesi için de dikkat etmelisiniz. Aksi halde şatafatlı bir törende sade bir elbise ve takılar göze batacağı gibi tam tersi de mümkündür ve bu tür uyumsuzluklardan kaçınmak gerekir. Unutmayın ki o gece size özel ve hatırlanası bir gün olması için her şey sizin elinizde. 

Nişan organizasyonlarınız için; 
Tüm detayları tek bir adreste bulabileceğiniz, en ince detayına kadar hazırlanmış mekânı ileSelenay Düğün Salonu &  Müzik Organizasyonu hizmetinizde. 

Organizasyon adı altında olabilecek tüm detayları tek bir mekânda sunan; Tecrübesi, deneyimi, kalitesi ile 50 den 500 kişiye kadar tüm davet ve yemeği hizmetini veren Selenay Düğün Salonu &  Müzik Organizasyonu. Profesyonel ekip ve ekipmanı ile

Resmi Nikah için evraklar nelerdir? 
Dini Nikah İmam Nikahı nasıl kıyılır? 

Nikah işlemleri

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü 
Türk Medeni Kanununa göre nikâh işlemlerine müracaat. 

Başvuru Koşulları 
1.Yasalar önünde reşit olmak, Hâkim veya kanuni temsilcinin izni olması, 
2.Kanunen evlenmeye mani hali olmamak, 
3.Evlenmeye mani sağlık sorununun bulunmadığına dair sağlık raporu almak, 
4.İkamet edilen mahallin evlenmeye yetkili kurumuna müracaat etmek, 
5.4721 Sayılı Türk Medeni Kanunun 124. maddesinde yaş şartı arandığından; 
-Erkek veya kadın 17 yaşını bitirmedikçe evlenemez, 
-16 yaşını bitiren kadın ve erkek hâkimin izni ile evlenebilir, 
-17 yaşını dolduran kadın ve erkek yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez. 
-Mümeyyiz olmak. 

Gerekli Belgeler
1.Evlenme beyannamesi, (evlenecek kişiler dolduracak) 
2.Bekar olduğuna dair bekarlık belgesi veya nüfus kayıt örneği, 
3.T.C. Nüfus cüzdanı, (aslı ve fotokopisi) 
4.Yabancılar için pasaport vs., 
5.Usulüne uygun alınan sağlık raporu, (tam teşekküllü sağlık kurulundan alınacak) 
6.6'şar adet vesikalık fotoğraf, 
7.İkametgah ilmühaberi. 

İşlem Adımları
1.Evlenmeye karar veren ve kanunen mani hali bulunmayan çiftler, istenilen belgeleri tamamlayarak 
Evlendirmeye yetkili kuruma müracaat ederler, 
2.Nikâh için gün alınır, 
3.Nikâh günü çiftler 2 şahit ile birlikte hazır bulunur, 
4.Nikâh işlemi bittiği anda evlenen çifte uluslararası evlenme cüzdanı verilir, 
5.Evlendirmeyi yapan kurum tarafından evlenme formları tanzim edilerek ilgili Nüfus Müdürlüklerine gönderilir, 
6.Nüfus Müdürlüğü evlenmeyi tescil eder. 

Başvuru Yeri
Belediye Başkanlıkları (Evlenme Memurluğu), 
Nüfus Müdürlükleri, 
Köy Muhtarlıkları, 
Yurtdışında evlendirmeye yetkili makamlar. 
Başvuru Şekli
İlgili kişi şahsen başvurmak zorundadır. 
Postayla yapılan başvurular kabul edilmez. 

Özel Durumlar
1.Evlenmek isteyen çiftler taraflardan birinin oturduğu yer evlendirme memurluğuna birlikte başvurmak zorundadırlar, 
2.Evlenecek şahısların bekâr, dul veya boşanmış olmalarına dikkat edilir, 
3.İbraz edilen belgelerdeki kayıt ve fotoğrafların ilgililere ait olması gerekir. 

Ayrıca; 
İşlem adımları bölümüne 7. madde olarak ; 
“Bir Türk Vatandaşı ile evlenme kendiliğinden Türk Vatandaşlığını bahşetmez, ancak bir Türk vatandaşı ile evlenme nedeni ile Türk Vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılar en az 3 yıldan beri evli olmaları, fiilen birlikte yaşamaları ve evliliğin devamı kaydıyla, yurt içinde en büyük Mülki idari Amirliklerine, yurt dışında ise Türk Konsolosluklarına yazılı olarak başvuruda bulunabilirler. Başvuru üzerine İçişleri Bakanlığınca yapılacak inceleme ve soruşturma sonucunda, aranan şartları taşıdıkları anlaşılan kişiler, bu durumun tespitine ilişkin karar tarihinden itibaren Türk Vatandaşlığını kazanırlar.Ancak , bir Türk Vatandaşı ile evlenen yabancı evlenmekle eski vatandaşlığını kaybediyorsa Türk vatandaşlığını kendiliğinden kazanır.Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığını kazananlar evlenmenin butlanına karar verilmesi halinde akitte hüsnüniyetli iseler Türk vatandaşlığını muhafaza ederler.”


Yorumlar - Yorum Yaz